Aktualitet

Programi i PD/ Vokshi e shpjegon: Si do të ndryshojë arsimi pas 25 prillit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:08 - 04/02/21 |
mapo.al

Një nga bashkëhartueset e programit të PD për arsimin #ShqipëriaFitonArsimin, Albana Vokshi, shpjegon në pak sekonda se si do të ndryshojë arsimi për fëmijët shqiptar pas 25 prillit.

Vokshi thotë se cilësia e arsimit do të përmirësohet, ndërsa kushtet për shkollimin e fëmijëve tanë do të jenë shumë më të mira me planin e Partisë Demokratike.


SHPJEGIMI I ALBANA VOKSHIT:
Albana përshëndetje!


Albana Vokshi: Përshëndetje, Jona!


Jona: Motra ime është në shkollë, por për shkak të kushteve jo të mira po mendojmë ta çojmë në një shkollë private. A do të ndryshojë diçka në cilësinë e shkollimit?!

Albana Vokshi: Patjetër që do ndryshojë. Nxënësi do jetë në fokus të programit të Partisë Demokratike. Të gjitha shkollat, edhe në cepin më të fundit të Shqipërisë, do jenë me infrastrukturë, me standarde ndërkombëtare. Prindërit, sikurse po e diskutonim dhe me Valbonën dhe me Malvinën do jenë krejt të qetë sepse fëmijët e tyre do jenë në një ambient të sigurt. Do sigurojmë edhe vakte ngrënie, madje edhe aktivitete të ndryshme mbas mësimit, bazuar në prirjet që nxënësit do të kenë.

Lexo edhe :  Albana Vokshi: 25 prilli, betejë mes të mirës dhe të keqes, të votojmë numrin 9

Jona: Shkollimi i fëmijës ka dhe kosto, a do të kemi një ndihmë?

Albana Vokshi: Përveç faktit që prindërit do jenë të sigurt për fëmijët e tyre, deri në orët e pasdites dhe do të kenë mundësi që të punësohen, që do të sjellin më shumë të ardhura për familjet e tyre. Partia Demokratike angazhohet që për 350 fëmijë, të sigurojë tekste të reja falas. Ndihmë e cila për 60 mijë familje në nevojë do të vazhdojë deri në fund të shkollës së mesme.

Jona: Faleminderit Albana.

Albana Vokshi: Faleminderit, Jona! Në 25 Prill, Shqipëria fiton arsimin.

1


Etiketa: ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas