Aktualitet

Protesta dhe shoqërimi i Balliut, Lleshaj: PD iu rikthye vesit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:02 - 13/10/19 |
ro ot

Menjëherë pas lajmit se është shoqëruar në polici ish-deputeti i PD, Klevis Balliu dhe disa protestues tek Unaza e Re, ka reaguar ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj. Ky i fundit shprehet se PD u rikthye vesit të vejtër, të bllokimit të rrugëve. Më tej, Lleshaj thotë se qytetarët duhet të adresesojnë probelmet në mënyrë institucionale.


Postimi i plotë i Lleshajt:


Pushimet e verës duket se nuk e ndihmuan Partinë Demokratike për të gjetur udhën e politikës.Sot, më 13 tetor, ajo u rikthye përsëri në vesin e vjetër të bllokimit të rrugëve, por kësaj radhe me një “risi” të mjerë. Drejtues të saj u fshehën pas fëmijëve dhe grave, të cilët u përdorën në mënyrë abuzive, si shprehje tronditëse e mungesës së përgjegjshmërisë dhe e kurajos.


Drejtuesit e PD duhet të dinë mirë një gjë:


Policia e Shtetit nuk do të përballet kurrë me fëmijët e keqpërdorur politikisht. Por, në të njëjtën kohë, ajo nuk do të tolerojë asnjë pengmarrje të qytetit nga një grup parapolitik i dalë dëshpërimisht jashtë rrugës së arsyes dhe të ligjit.

Me këtë rast, ftoj të gjithë qytetarët që janë bërë pjesë e këtij manipulimi që të distancohen nga shkeljet e ligjit, që të mbajnë fëmijët larg politikës së rrugës dhe që të mos lejojnë keqpërdorimin e vetes për interesa politike!

E drejta e tyre nuk mund të gjendet kurrë tek bllokimi i arterieve kryesore të kryeqytetit, por vetëm te rruga institucionale. Iluzioni se problemet mund të zgjidhen përmes vetëgjyqësisë, që promovon PD, është i kotë dhe i dëmshëm për të gjithë.

E vetmja rrugë e arsyeshme për të zgjidhur problemet është qasja institucionale. Institucionet janë plotësisht të gatshme dhe të përgatitura për të trajtuar në rrugë ligjore problemet e qytetarëve.

 

LEXO EDHE: 

Ndalimi i Balliut, përfaqësuesit e PD nisen tek Drejtoria e Policisë

https://gazetamapo.al/astiri-ish-deputeti-balliu-dhe-4-protestues-shoqerohen-ne-polici/

 

 


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas