Kronika

Protesta e 16 Shkurtit/ Gjykata e Apelit lë në burg Florenc Hoxhën


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:47 - 12/03/19 |
mapo.al

Apeli la sot në fuqi vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë për 19 të arrestuarit që morën pjesë në protestën opozitare të 16 Shkurtit.


Kështu për 4 të arrestuarit dhe ish-kreun e INUV, Florenc Hoxha ka mbetur në fuqi masa “arrest me burg”.


Ndërsa për të arrestuarit e tjerë ka mbetur pa ashtu në fuqi masa ‘arrest shtëpie’ dhe ‘detyrim paraqitje’.Gjykata nuk pranoi ankimimin e avokatëve të protestuesve me pretendimin se ato duhet të ishin firmosur nga personat që ishin nën hetim.Nga ana e saj Prokuroria thotë se vendimi i Shkallës së Parë është i padrejtë dhe duhet prishur pasi nga Gjykata e Shkallës së Parë nuk janë vlerësuar drejt provat pasi protestuest kanë qenë aktivë në kryerjen e akteve të dhunës ndaj godinës së kryeministrisë.Për 11 protestuesit të cilët janë nën masën e sigurisë, “arrest shtëpie” apo “detyrim paraqitje” prokuroria paraqiti ankim dhe kërkoi kthimin e tyre në burg.

Masat e sigurisë për 19 te arrestuarit:

Florenc Hoxha, arrest me burg

Emanuel Nallbani, arrest shtëpie

Naim Haxhiu, arrest shtëpie

Andon Gjini, arrest shtëpie

Resul Daci, arrest burg

Suzana Dimushi, detyrim paraqitje

David Linati, arrest shtëpie

Hasan Jakupi, detyrim paraqitje

Ilir Hamedini, arrest me burg

Festim Taku, arrest shtëpie

Sajmir Rexhepi, arrest me burg

Mitat Fieraku, detyrim paraqitje

Lefter Jakupi, detyrim paraqitje

Pellumb Shelna, detyrim paraqitje

Veljon Dine, arrest shtëpie

Ndue Tuci arrest shtëpie

Shpresa Lini, detyrim paraqitje

Të arrestuarit akuzohen për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës”, “Shkatërrimi i pronës” dhe “Prishja e qetësisë publike”.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas