Aktualitet

Protestat paralizojnë Barcelonën, shtyhen 57 fluturime


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:30 - 18/10/19 |
ro ot

Katalonja vijon të jetë një vatër e nxehtë protestash. Qytetarë të shumtë dolën sërish sot në rrugët e Barcelonës, e cila konsiston edhe në ditën e pestë të protestave kundër vendimit për të arrestuar nëntë separatistë për tubimin e tyre për pavarësinë e rajonit.


Të paktën 57 fluturime janë shtyrë për një tjetër moment për shkak të grevës së përgjithshme të shpallur nga sindikatat pro-pavarësisë. Disa protestues bllokuan vendkalimet kufitare me Francën në Pireneje dhe dogjën goma dhe vendosen barrikada të ngritura në rrugë të ndryshme në të gjithë rajonin.


Shërbimet hekurudhore u ulën ndjeshëm dhe shumë biznese dhe fabrika mbetën të mbyllura. Ato që po vuajnë më shumë janë atraksionet turistike në Barcelonë.Muzeu Kombëtar i Artit i Katalonjës (MNAC) mban dhomat e artit Mesjetar dhe Rilindje dhe ekspozitën ‘Oriol Maspons’, ndërsa dhomat e artit modern dhe bashkëkohor, tarracat dhe biblioteka mbeten të mbyllura.

Lexo edhe :  Nuk lejohen studentët e pavaksinuar, përplasje te Shkencat e NatyrësMuzeu i Artit Bashkëkohor të Barcelonës (Macba) ka anuluar këtë javë hapjen e ekspozitës ‘Charlotte Posenenske, ndërsa “Fundació Miró de Barcelona” nuk ka mundur të hapë sallat e ekspozitës për shkak të grevës.Qendra për Kulturë Bashkëkohore e Barcelonës (CCCB), duke marrë parasysh thirrjen në grevë dhe vështirësitë që lindin, ka vendosur të mbyllë ekspozitën ‘Feminizmi!’ për sot.

“Ne jetojmë në kohë të turbullta dhe konfliktet sociale dhe politike gjithashtu kalojnë hapësirat kulturore,” thuhet në faqet zyrtare në rrjetet sociale. Gjithashtu as “La Virreina “dhe Muzeu i Disseny nuk u hapën sot.

Sa i përket protestës së sotme, deri më tani nuk raportohet për të plagosur apo të arrestuar. Ndërkohë, mbrëmjen e së enjtes, bilanci ishte 16 të arrestuar dhe 42 të plagosur, duke e dërguar numrin në total të të arrestuarve në 200 persona./ora/

1


Etiketa: , , , ,

Pas