Kryesore

Provat: Ja kush po e shkakton sëmundjen e Alzheimerit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:14 - 29/10/18 |
mapo.al

Nga Ruth Itzhaki, The Conversation


Më shumë se 30 milionë njerëz në mbarë botën vuajnë nga sëmundja e Alzheimerit – forma më e zakonshme e paaftësisë mendore. Për fat të keq, nuk ka shërim, vetëm ilaçe për të lehtësuar simptomat. Megjithatë, shqyrtimi im i fundit, sugjeron një mënyrë për të trajtuar sëmundjen. Kam gjetur prova më të forta se virusi i herpesit është një shkak i Alzheimerit, duke sugjeruar se barna efektive dhe të sigurta antivirale mund të jenë në gjendje të trajtojnë sëmundjen. Mund të jemi edhe në gjendje të vaksinojmë fëmijët tanë kundër saj.


Virusi i implikuar në sëmundjen Alzheimer, virusi herpes simplex 1 (HSV1), është më i njohur për shkaktimin e puçrrave të skuqura. Ai infekton shumicën e njerëzve në foshnjëri dhe pastaj mbetet në gjumë në sistemin nervor periferik (pjesa e sistemit nervor që nuk është truri dhe palca kurrizore). Herë pas here, nëse një person është i stresuar, virusi aktivizohet dhe te disa njerëz shfaqen puçrrat e herpesit.Ne zbuluam në vitin 1991 se në shumë njerëz të moshuar, HSV1 është gjithashtu i pranishëm në tru. Dhe në vitin 1997 ne treguam se ai jep një rrezik të fortë të sëmundjes Alzheimer kur është i pranishëm në trurin e njerëzve që kanë një gen të veçantë të njohur si APOE4.
Virusi mund të bëhet aktiv në tru, ndoshta në mënyrë të përsëritur, dhe kjo ndoshta shkakton dëme kumulative. Mundësia e zhvillimit të sëmundjes Alzheimer është 12 herë më e madhe për bartësit e APOE4, që kanë HSV1 në tru, se sa për ata që nuk kanë asnjërin faktor.Më vonë, ne dhe të tjerët gjetëm se infeksioni HSV1 i kulturave qelizore shkakton akumulimin e proteinave beta-amiloide dhe jonormale. Një akumulim i këtyre proteinave në tru është karakteristikë e sëmundjes Alzheimer.

Ne besojmë se HSV1 është një faktor i rëndësishëm kontribues për sëmundjen Alzheimer dhe se ajo hyn në trurin e njerëzve të moshuar pasi sistemi i tyre imunitar bie me moshën. Ajo pastaj krijon një infeksion latent (në gjumë), i cili riaktivizohet nga ngjarje të tilla si stresi, një sistem imun të reduktuar dhe inflamacion të trurit të shkaktuar nga infeksionet prej mikrobeve të tjerë.

Riaktivizimi çon në dëmtimin e drejtpërdrejtë viral në qelizat e infektuara dhe në inflamacionin e shkaktuar nga virusi. Ne sugjerojmë që aktivizimi i përsëritur shkakton dëme kumulative, duke çuar përfundimisht në sëmundjen Alzheimer në njerëzit me gjenin APOE4.

Me sa duket, në bartësit APOE4, sëmundja e Alzheimerit zhvillohet në tru për shkak të formimit më të madh të produkteve të rrezikshme HSV1, ose për shkak se truri është më i paaftë për të riparuar dëmet.

Trajtime të reja?

Të dhënat tregojnë se agjentët antiviralë mund të përdoren për trajtimin e sëmundjes Alzheimer. Agjentët kryesorë antiviralë, të cilët janë të sigurtë, parandalojnë krijimin e viruseve të reja, duke kufizuar kështu dëmtimin viral.

Në një studim të mëparshëm, kemi gjetur se ilaçi antivirale anti-herpes, aciklovir, bllokon replikimin e HSV1 DNA dhe redukton nivelet e beta-amiloidit dhe tau të shkaktuara nga infeksioni HSV1 i kulturave qelizore.

Është me rëndësi të theksohet se të gjitha studimet, duke përfshirë edhe ato tona, tregojnë vetëm një lidhje midis virusit të herpesit dhe Alzheimerit – nuk provojnë se virusi është një shkak real. Ndoshta e vetmja mënyrë për të provuar se një mikrob është shkak i një sëmundjeje është të tregojë se një shfaqje e sëmundjes zvogëlohet në masë të madhe ose duke shënjestruar mikrobin me një agjent të veçantë antibiotik ose me një vaksinim të veçantë kundër mikrobeve.

Në mënyrë emocionuese, parandalimi i suksesshëm i sëmundjes së Alzheimerit nga përdorimi i agjentëve të veçantë anti-herpes tani është demonstruar në një studim të popullsisë në shkallë të gjerë në Tajvan. Shpresojmë që informacioni në vendet e tjera, nëse ka, do të japë rezultate të ngjashme.

1


Etiketa: , , ,

Pas