Aktualitet

Pse burrat mund ta kenë të vështirë të dëgjojnë gratë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:36 - 30/11/20 |
mapo.al

Pavarësisht nëse është një i dashur, një vëlla ose një mik, ne të gjithë njohim një djalë që është një dëgjues jo I mirë. Dhe jo, nuk është për shkak se ata janë mërzitur. Në të vërtetë ka studime që tregojnë se ka disa arsye pse ata ccedojnë në këtë fushë. Duket se truri i meshkujve thjesht dëgjon zërin e femrës ndryshe.


Bright Side gjeti disa fakte në lidhje me trurin mashkullor dhe aftësitë e tyre të dëgjimit për të ndarë me ju sot.


Zërat femërorë e bëjnë trurin e burrave të punojë më shumëNjë studim zbulon se burrat reagojnë ndryshe ndaj zërave femrëror. Burrat kanë më pak aktivitet në disa pjesë të trurit të tyre kur burrat e tjerë flasin. Në fakt, truri i burrave duhej të punonte më shumë për të deshifruar dhe kuptuar se çfarë po thoshin gratë. Kjo do të thotë që burrat mund ta kenë më të vështirë të kuptojnë kuptimet dhe emocionet e asaj që gratë thonë.Zërat e grave janë më pak autoritativë

Është zbuluar se madhësia e kordave vokale të gruas dhe laringut është e rëndësishme pasi njerëzit me nivele më të larta merren më pak seriozisht. Në fakt, studimi na tregon se ne kemi më shumë besim te njerëzit me zë të ulët dhe se i preferojmë ata në rolet drejtuese. Kjo është një nga arsyet pse burrat mund të mos i dëgjojnë aq shumë gratë sa dëgjojnë bashkëmoshatarët e tyre.

Zërat e grave janë më kompleksë

Diferenca midis zërave femra dhe meshkuj është thelbësore këtu. Kur gratë flasin, ato përdorin shumë më shumë tinguj sesa burrat dhe kanë tendencë të flasin në një mënyrë më melodike. Këta 2 faktorë mund ta bëjnë të ndërlikuar që truri i burrave të kuptojë shpejt se çfarë thonë gratë, pasi ka më shumë për të deshifruar.

Bonus: ashtë një mit që gratë flasin më shumë

Stereotipi që gratë flasin më shumë sesa burrat është një mit urban, sipas studimit. Në fakt, duket se burrat dhe gratë flasin afërsisht të njëjtën sasi dhe konteksti është po aq i rëndësishëm. Hulumtimi tregoi se në disa rrethana, burrat flisnin më shumë se gratë, dhe në të tjera, gratë më shumë se burrat. Kështu që ndoshta është koha ta vendosim këtë stereotip në pushim.

 

Si ndiheni për këtë hulumtim? A njihni djem që janë dëgjues të mirë?

Përshtati: Mapo.al

1


Etiketa: , , , ,

Pas