Aktualitet

Pse duhet ta paguajmë ne borxhin personal të Ramës ndaj Becchettit?


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:05 - 02/04/21 |
Armand Maho

S’kish si ndodhte ndryshe! Francesco Becchetti, pronari i Agon Channel do marrë 110 milionë, nga buxheti i rrënuar i shqiptarëve. Gjykata e Arbitrazhit, i dha të drejtë biznesmenit italian i cili në vitin 2015 provoi në kurriz të gjithë trallisjen e një pushteti të papërgjegjshëm.


“Bllokimi i burimit të parasë së zezë që ushqente AgonCH, një sukses!”, do deklaronte Rama.
Historia e Becchettit, është e denjë për rrëfenjat e regjimeve autoritare.


Kryeministri që sot kërkon mandatin e tretë, asokohe ishte në gjysmë të të parit. Euforik për 1 milion votat që mori në 2013-ën iu vërsul me të gjithë arsenalin e pushtetit bizneseve, sipërmarrjeve apo individëve që nuk ishin në rreshtin e tij.Pa marrë parasysh ligje e rregulla, ai urdhëroi sekuestrimin e Agon Channel që prej kohësh kishte një qasje kundërshtuese ndaj Rilindjes, nën akuzën se financohej nga pasuri të paligjshme. Vetë pronari i saj u shpall në kërkim nga pala shqiptare, por Anglia refuzoi ta ekstradonte. Sa për paratë Becchetti e provoi me një dokument se ato ishin marrë në formë kredie nga Dojçe Bank.I ndodhur në këto kushte Rama do deklaronte se hetimet ishin kryer në bashkëpunim me palën italiane, gjë që më vonë rezultoi e pavërtetë. Vetë ambasada do deklaronte se hetimi ishte fund e krye shqiptar. Ose e thënë më troç një paçavure politike.
Kryeministri sot kërkon të bëjë strucin, qëllimshëm duke shmangur një prononcim publik për këtë çështje. Shqiptarët, dhe ai që sapo ka lindur, do i duhet të paguajnë 40 euro për sjelljen inatçore dhe dëshirën e pakontrolluar të Ramës, për të rrahur gjoksin përpara oligarkëve mediatikë, të cilët shikonin një konkurrencë të fortë tek investimet e Agon Channel. Në janar të këtij viti do e cilësonte si një turp, shkrimin e “Der Standart” të Austrisë, që lajmëronte për konfiskimin e aseteve të Shqipërisë nëpër botë. Por, turpi me sa shihet qëndron tjetërkund.

Lexo edhe :  Si po e shpall Edi Rama vetveten “persona non grata” në Kosovë


Sot jemi përballë një krimi me financat publike! Le të bëjmë një krahasim. Për pandeminë, dhe muajt e izolimit nga buxheti i shtetit u shpenzuan 120 milionë euro, një shifër shumë e afërt me atë që duhet të paguajmë për tekat kryeministrore. Në çdo vend normal tashmë qeveria do kishte dhënë dorëheqjen, dhe prokuroria do kishte filluar akuzat për të gjithë zinxhirin e personave përgjegjës. Por në Shqipëri, Rilindja e përfaqësuar nga Edi Rama, Ahmetaj, Balla&co ka ende cipën për të kërkuar mandatin e tretë.

Nga 25 prilli s’kanë mbetur më shumë se tre javë, dhe duket se numërimi mbrapsht për këtë pushtet ka filluar. Qeveria e ardhshme që do të vijë, më së paku duhet të amortizojë sa të mundet efektet financiare që rrodhën nga kjo sjellje skandaloze e Kryeministrit.

Gjithsekush që ka qenë pjesë e kësaj skeme ogurzezë të abuzimit me pushtetin duhet të paguajë. Një rast i tillë s’duhet të kalojë në heshtje, dhe Rama duhet të japë një shpjegim se si do i paguajë ato para, sepse janë borxh i tij personal dhe jo i shqiptarëve. Nëse nuk e bën, atëherë drejtësia duhet të flasë fort e qartë. Shqiptarët do bëjnë si do bëjnë dhe pa “më të mirin” e kryeministrave.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas