Kryesore

Publikohet dokumenti i marrëveshjes së koalicionit mes PD dhe aleatëve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:31 - 24/02/21 |
mapo.al

Zbardhet dokumenti i marrëveshjes së firmosur për koalicionin opozitar mes kreut të PD, Lulzim Basha me aleatëve të tij, për të dalë së bashku në zgjedhjet e 25 prillit.

Siç specifikohet edhe në dokument, PD do të jetë udhëheqëse e koalicionit opozitar “Aleanca për Ndryshim” ndërsa për dorëzimin e marrëveshjes në KQZ është autorizuar Ivi Kaso.


Në marrëveshje theksohet se termat konkrete të bashkëpunimit brenda koalicionit do të përcaktohen nëpërmjet marrëveshjeve dypalëshe të partive politike në përbërje të tij.
Numri përkatës i kandidatëve qe do të propozojë çdo parti brenda koalicionit do të specifikohet në momentin e depozitimit të listës shumëemërore të kandidatëve të koalicionit, sipas modelit të përcaktuar në aneksin e Udhëzimit nr. I dt. 23.12.2020 te KQZ.


MARRËVESHJE PËR KRIJIMIN E KOALICIONIT “PARTIA DEMOKRATIKE – ALEANCA PER NDRYSHIM”


Sot më datë 23.02.2021, ne, partitë politike të mëposhtme:

 Ne po bashkohemi, si parti dhe si qytetarë, për t’i sjellë ndryshimin Shqipërisë.

Ne bashkohemi që të garantojmë fitoren në zgjedhjet e ardhshme dhe t’i sjellim ndryshim vendit tonë. 

Të gjithë e dimë që duhet ndryshim. Shqiptarët janë të fortë, Shqipëria është e fortë. Ka vetëm një njeri përgjegjës për dështimin e Shqipërisë në 8 vitet e fundit dhe ky është Edi Rama.

Ne po ndajmë të njëjtat vlera e parime në veprimtarinë e përgjithshme politike, si edhe në vizionin për qeverisjen e vendit. Dëshirojmë të koordinojmë angazhimet dhe kontributin për fitoren e përbashkët politike dhe prandaj

VENDOSËM QË:

 

 1. Të formojmë një Koalicion për të konkuruar së bashku në zgjedhjet për kuvendin të datës 25 Prill 2021.

 

 1. Emri i koalicionit është “Partia Demokratike – Alenaca per Ndryshim”

 

 1. Shkronjat nistore të Koalicionit do të jenë: “PD – AN”

 

Sigla e Koalicionit është PD

Lexo edhe :  Basha në rolin e shoferit ironizon Ramën: Tani e ka zbuluar Dua Lipën

 

Partia udhëheqëse e koalicionit është Partia Demokratike e Shqipërisë.

 

 1. Të autorizojmë Z. Lulzim Basha, Kryetari i Partisë Demokratike, që të paraqesë pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) listat shumëemërore të kandidatëve për deputet, si dhe çdo dokumentacion tjetër të nevojshëm për regjistrimin e koalicionit dhe kandidatëve deri në përfundim të procesit zgjedhor.

 

 

 1. Të autorizojmë Z. Ivi Kaso që:

 

 1. Të paraqesë kërkesë për regjistrimin e Koalicionit “Partia Demokratike – Aleanca per Ndryshim”, së bashku me këtë marrëveshje, pranë KQZ-së.
 2. Të përfaqësojë Koalicionin gjatë procedurës së shortit, në KQZ, për renditjen e subjekteve zgjedhore në fletën e votimit.
 3. Të caktojë vëzhguesit e Koalicionit në KZAZ-të, KQV-të dhe VNV-të, në të gjithë vendin.

 

 1. Termat konkrete të bashkëpunimit brenda koalicionit do të përcaktohen nëpërmjet marrëveshjeve dypalëshe të partive politike në përbërje të tij. Numri përkatës i kandidatëve që do të propozojë çdo parti brenda koalicionit do të specifikohet në momentin e depozitimit të listës shumëemërore të kandidatëve të koalicionit, sipas modelit të përcaktuar në aneksin e Udhëzimit nr. 1 dt. 23.12.2020 të KQZ.

 

 1. Në listën shumëemërore të koalicionit zgjedhor do të përfshihen, për çdo parti të koalicionit, numri i kandidatëve dhe renditja e tyre, bazuar në peshën elektorale që rezulton për secilën parti. Kandidatët në listat shumëemërore të koalicionit, pavarësisht se cilës parti i përkasin, do të konsiderohen dhe vlerësohen si kandidatë vetëm të koalicionit, duke shmangur trajtimin e tyre sipas përkatësive partiake.

 

 1. Kjo marrëveshje hyn në fuqi menjëherë ditën e nënshkrimit të saj.

Partitë e Koalicioni “Partia Demokratike – Aleanca per Ndryshim”, firmëtare të kësaj marrëveshje, janë:  

Lulzim Basha
Fatmir MEDIU
Shpëtim IDRIZI
Dashamir SHEHI
Vangjel DULE
Agron DUKA
Nard Ndoka
Bamir TOPI
Arian STAROVA
Artur ROSHI

1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas