Puna dhe jeta personale – 3 arsye pse duhet të jeni më të vetë-disiplinuar

Jim Rohn ishte një biznesmen amerikan, një milioner i vetë-bërë para se të mbushte 31 vjeç, autor, folës motivues dhe madje mentori i Anthony Robbins( një motivues i njohur ).

Autori i dhjetra librave, Rohn ishte gjithashtu një idhtar i madh në fuqinë e vetë-disiplinës për të arritur ambiciet e dikujt në aspektin personal dhe në biznes.Rohn ofroi tre hapa për praktikimin e vetë-disiplinës, të cilët çdokush mund t’i zbatojë.

Pranimi vetë-disiplinës nuk është opsioni më i lehtë

Shumica prej nesh dëshiron rregullime të shpejta, por vetë-disiplinimi është i vështirë. Ndoshta për shkak të origjinës sonë gjuetare-mbledhëse, është natyra njerëzore të kursejë energjinë, kohën dhe burimet tona.

Në librin “Fuqia e Ambicies”, Rohn shkruan,

Është më lehtë të shkosh në shtrat vonë, të flesh vonë, të vish në punë vonë, të largohesh herët … është më lehtë të bësh mjaftueshëm sesa t’i bësh të gjitha“.

Le të themi se kompania juaj ka një listë të rëndësishme që ju urreni të plotësoni. Në vend që të gjeni një zgjidhje, përdorni këtë listë kontrolli si një mundësi për të kultivuar vetë-disiplinën.

Disa vjet më parë, kam punuar në një mjedis të kujdesit shëndetësor. Çdo ditë, na duhej të plotësonim një seri të listave monotone të kontrollit, të dokumentuara për medikamentet dhe furnizimet e ndihmës së shpejtë.

Plotësimi i këtyre listave të kontrollit çdo ditë ishte i lodhshëm dhe përsëritës, veçanërisht nëse do të kishit punuar disa ditë me radhë dhe e dinit që numërimet ishin të sakta.

Sidoqoftë, pas një vërejtje nga menaxheri im për një listë kontrolli jo të plotë, shpejt u pendova për gabimin tim. Çdo profesionist me vlerë të pagës së tij ndonjëherë duhet të kryejë detyra të rëndësishme por të lodhshme gjithsesi nëse ia vlen pagesa e tyre.

Siç shkruan Rohn, “Jeta jonë do të jetë gjithmonë një betejë e vazhdueshme nga jeta e lehtësisë dhe shpërblimet e saj momentale … dhe jeta e disiplinës dhe shpërblimet e saj më të rëndësishme.

Disiplina është një aktivitet me kohë të plotë

A keni pasur ndonjëherë një shef që ndryshonte vazhdimisht atë që pritej nga ju? Apo ndoshta keni punuar me një koleg i cili ishte prezent vetëm në fillim ose në fund të një projekti të madh?

Rohn shkruan, “Këta njerëz duket se enden duke ndryshuar pa qëllim procedurat, duke ndryshuar standardet, duke ndryshuar besnikërinë dhe duke u zhvendosur nga një angazhim në një tjetër duke lënë pas një gjurmë të miqësive të prishura, projekteve të papërfunduara dhe premtimeve të paplotësuara.

Mos u bëni ai person.

Elon Musk është një CEO i admiruar, por kohët e fundit ai po rrit zemërimin e aksionerëve dhe klientëve të Tesla-s për afatet e dërgesave të humbura ndër çështjet e tjera.

Nëse ju u përkushtoheni klientëve për të dorëzuar një produkt brenda një dite të caktuar, bëni gjithçka që mundeni për të dërguar produktet tuaja në kohë. Ose lajmëroni më parë njerëzit: “Do të jetë gati, kur të jetë gati”.

Për çdo përpjekje të disiplinuar, një shpërblim i shumëfishtë

Rohn besonte, “Çdo gjë me vlerë kërkon kujdes dhe vëmendje”.

IPhone, Macbook dhe iMac janë pjesë të vlefshme të teknologjisë. Merrni parasysh se si Apple është e vetë-disiplinuar në lidhje me paketimin e produkteve të tyre të shtrenjta në kuti elegante të bardha dhe gri për t’u dhënë klientëve një përvojë shqisore që ta mbajnë mend.

Kompania trilion dollarëshe madje punëson një projektues me përgjegjësi për paketimin.

Sipas gazetarit dhe autorit të teknologjisë Adam Lashinsky, para se të dilte iPod, “një projektues ambalazhi mbahej në dhomën e paketimit duke kryer detyrat më të zakonshme – duke hapur kutitë”.

Sot, ekziston një industri vilash e YouTubersave të cilët filmojnë hapjen e produkteve më të fundit të Apple dhe në mënyrë efektive e tregtojnë teknologjinë më të fundit për Apple, falas. Kjo nga ana tjetër ndihmon Apple të shesë më shumë produkte të saj të nivelit të lartë.

Kultivoni vetë-disiplinë në vend të keqardhjes

Rohn kaloi pjesën më të madhe të tij të avokimit për fuqinë e vetë-disiplinës dhe ai mbajti seminaret e tij për më shumë se 40 vjet. Ai vdiq në 2009 me një vlerë neto prej më shumë se 500 milion dollarë.

Rohn një herë thoshte: “Të gjithë duhet të vuajmë nga një nga dy dhimbjet: dhimbja e disiplinës ose dhimbja e keqardhjes. Dallimi është se disiplina peshon kile ndërsa keqardhja peshon ton. ”

Me pak fjalë, ju mund të prisni që dikush tjetër të ushtrojë disiplinë mbi ju dhe të ankoheni për këtë, siç bëri Musk në mars për disa gazetarë që kritikuan kompaninë e tij.

Ose mund të ushtroni vetë-disiplinë të qëndrueshme dhe të bëheni lloji i kolegut ose personit të biznesit që kolegët ose klientët tuaj respektojnë dhe besojnë.

Çfarë do të zgjidhni?/ Nga Bryan Collins për Forbes

Përshtati: Mapo.al 

 

 


Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252