Kryesore

Qeveria e re e Ramës mund të krijohet nga SPAK


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:51 - 21/07/21 |
Mapo.al

Pakkush e di se cilët do të jenë ministrat e rinj të qeverisë së Edi Ramës në mandatin e tretë. Ka disa zëra sikur vetëm 3 prej aktualëve do të vijojnë të jenë pjesë e ekzekutivit.


Po sidoqoftë, mund të hulumtohet mbi llogjikën që do të ndiqet në ndarjen e pushtetit. Jo vetëm tek anëtarët e kabinetit, por edhe në sektorët e rëndësishëm, në pikat kyçe të administratës dhe financave.


Nisur nga lodhja 8 vjeçare, nga gjendja e mbingopjes që disa kanë, dhe sidomos duke marrë paarsysh jo pak afera të rënda që kanë ndodhur, postet e rëndësishme ka gjasa të ndahen sipas hallit, jo sipas meritës, apo potencialit që kanë persona të caktuar.

Duke njohur disa aksione të SPAK të kohëve të fundit, shqetësimi më i madh që mund të ketë rilindja në mandatin e tretë, do të jetë drejtësia. Dhe bëhet prioritet mbrojtja e njerëzve që kanë firmosur tenderat problematike në mbi 70 përqind të rasteve, apo prokurimet sekrete. Kjo është vënë re sakaq edhe në hartimin e listave të deputetëve.

Lexo edhe :  Skandali - Qytetarët çojnë në SPAK patronazhistët


Rruga më e sigurtë për t’u ofruar mbrojtje atyre që kanë lëshuar firmat e paligjshme, është t’u japësh sa më shumë pushtet. Sa më shumë garanci, paprekshmëri.Dhe të kuptohemi, kjo nuk bëhet për të shpëtuar disa tipa, të cilët Rama mund t’i sakrifikojë brenda ditës e ta bëjë sërish gjumin e qetë.

Bëhet për të shpëtuar veten, pasi marinarët mund të flasin, mund të bashkëpunojnë më drejtësinë, dhe mund të tregojnë se nga kush i kanë marrë urdhërat për t’i shpërndarë milionat në fitues të paracaktuar. E kësisoj të vënë në pozitë shumë të vështirë vetë kapitenin, e krejt anijen.

Në këto rrethana, nuk është aspak surprizë që ndikuesi kryesor në formimin e qeverisë së shtatorit të jetë SPAK.

Me gjasë, do të shohim se do të vazhdojnë të mbajnë e të ushtrojnë pushtet, pikërisht më të rrezikuarit nga drejtësia, ata që kanë shërbyer me guxim në çuarjen përpara të aferave. Sa për kurbanët e vegjël që nuk sjellin shumë kosto, ata nuk janë fare në hesap.

129


Etiketa: , , , , ,

Pas