Aktualitet

Qipro/ Vrau 5 gra dhe 2 vajza të vogla, ja sa dënohet vrasësi serial


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:13 - 25/06/19 |
mapo.al

Vrasësi serial që tronditi Qipron u deklarua fajtor për vrasjen e 5 grave dhe 2 vajzave të vogla. Dy vajzat, e moshës 6 dhe 8 vjeç, janë të dy prej grave të vrara.

Rasti është konsideruar si një nga mizoritë me të këqija ndaj grave në historinë e vendit. Ngjarja shkaktoi zemërim dhe tmerr në ishull ku të tilla krime janë shumë të rralla.

Ministri i drejtësisë është detyruar të shkarkojë shefin e policisë dhe vetë të japë dorëheqjen.

Nicos Metaxas u shpall fajtor për 12 akuza për vrasje me paramendim dhe rrëmbim të 7 personave, të ardhur nga Filipinet, Rumania dhe Nepali. Dënimi i dhënë nga Gjykata Penale (Assizes) është më i ashpri i imponuar ndonjëherë nga sistemi juridik i Qipros. Vrasësi serial është dënuar me 7 burgime të përjetshme.


1

Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas