Aktualitet

Rama: Kosova bën teori konsiparacioni, çfarë është “Ballkani i Hapur”


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:26 - 14/09/21 |
mapo.al

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama shpjegoi edhe të quajturin “Ballkani i Hapur”.


Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve, Rama tha se kjo nismë është ndërmarrë për të përshpejtuar Procesin e Berlinit. Kryeministri tha se Kosova nuk e shfrytëzon këtë mundësi por bën teori konspiracioni.


Kancelaria me të drejtë i mëshon në mënyrë të vazhdueshme nevojës që të 6 vendet të nënshkruajnë marrëveshjet për Tregun e Përbashkët. Procesi i dakordësimit mes vendeve është i ngatërruar.Shpeshherë një vend apo një tjetër bëhet shkak që të gjithë të ngecin, prandaj Ballkani i Hapur është krijuar jo për të përjashtuar njeri, por për të ecur përpara duke pasur parasysh procesin e Berlinit. Dy gjëra ka, 4 liritë e BE në rajon, lirinë e lëvizjes së njerëzve të mallrave dhe investimet që vijnë nga paketa e KE.Lexo edhe :  Merkel mbërrin në Pallatin e Brigadave, pritet nga kryeministri Edi Rama (FOTO)

Ne duam të ecim më shpejt, dhe një nga pengesat është që Serbia nuk e pranonte lëvizjen e lirë të njerëzve se kishte paragjykimin se lëvizja e lirë mes Kosovës dhe Shqipërisë do të ishte e garantuar. Fatekqësisht Kosova nuk e shfrytëzon këtë por bën teori konspiracioni. Open Balkan është një mekanizëm për ta përshpejtuar procesin e Berlinit,” tha Rama.LEXO EDHE:

Merkel konferencë për shtyp me Ramën: Shqipëria ka plotësuar kushtet për në BE

10


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas