Aktualitet

Rama në Otranto: Shqipëria mori më shumë afganë se shumë vende të pasura


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 07:25 - 04/09/21 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një vizitë në Itali. Mbrëmjen e djeshme nga Otranto në fjalën solemne përkujtimore, pranë skulpturës së “Katërit të Radës” ai u ndal te strehimi i afganëve, ku u shpreh se Shqipëria është vendi që do të presë më shumë refugjatë se shumë vende të tjera të pasura në Europë. Një gjë të tillë, tha Rama më tej, Shqipëria e bën për të nderuar historinë.


“Jam këtu sot dhe mund të kujtoj kur ishim ne afganët e sotëm, ndërkohë që arratiseshim nga një ferr i ngjashëm nga themelet e veta, sepse ndonëse regjimi i Tiranës nuk ishte një regjim islamik fondamentalist, ishte në themel ideologjik që bazohej mbi terrorin dhe mohimin e plotë të tjetrit.


Jam i kënaqur që kam mundësinë që të shoh nga afër këtë vepër, e cila është konceptuar nga një artist i madh, kam nderin ta njoh këtë artist dhe ta admiroj jo vetëm përmes veprave, por edhe si person. Kam pasur kënaqësinë edhe ta përqafoja pak më parë.

Lexo edhe :  Rama: Pa Merkel, Ballkani s'do ishte njësoj, për detin e diellin jemi përpara BE


Dicka që na bën të mendojmë për ata gra dhe fëmijë që humbën jetën në atë anije. Të reflektojmë për fatin e madh që kemi pasur dhe kemi ende sot, fat që jemi pranë Italisë dhe veçanërisht pranë Pulias.Me siguri na tregon shumë që ne mund të mësojmë që ai progres që ka ndodhur në Pulia është gjithë cfarë është bërë me novacionin. Fakti që është Shqipëria që duhet të presë më shumë refugjatë se shumë vende të tjera të pasura. Ne e bëjmë për të nderuar historinë tonë” tha ai.1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas