Aktualitet

Rama njofton largimin e Eglantina Gjermenit nga PS


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:08 - 08/03/21 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar mesditën e sotme largimin e Eglantina Gjermenit nga radhët e Partisë Socialiste, teksa 46 ditë na ndajnë nga zgjedhjet më 25 prill.

Në një takim me politikanet socialiste, Rama nuk ka ngurruar të shprehë mirënjohje për figurën e Gjermenit në kuadër të 8 Marsit, duke e vlerësuar si aktiviste shembullore që solli vlera e kontribute për 12 vite rresht në Partinë Socialiste.


Kryeministri është shprehur po ashtu, me të njëjtat konsiderata, edhe për ish-deputeten Vasilika Hysi, largimin e së cilës e komunikoi para pak ditësh, në një podium me në fokus Reformën në Drejtësi.
Në janar të këtij viti, Eglantina Gjermeni mori detyrën e kryetares së Nënkomisionit për Barazi Gjinore në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës.


Për një periudhë dhjetë vjeçare (1999-2009),  Gjermeni ka qenë drejtore ekzekutive e Qendrës Aleanca Gjinore për Zhvillim, organizatë joftimprurëse që promovon krijimin e një shoqërie të mundësive të barabarta.


Gjermeni është angazhuar vazhdimisht si konsulente lokale nga organizata të tilla si, UNDP dhe UNIFEM në Shqipëri dhe në rajon.

1Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas