Aktualitet

Rama për mediat spanjolle: Brenda javës mbërrijnë 1 mijë afganë në vendin tonë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:55 - 18/08/21 |
mapo.al

Sot në Shqipëri pritet që të mbërrijnë grupi i parë afganëve të cilët po largohen pas marrjes nën kontroll të vendit nga Talebanët.


Kryeministri Edi Rama në një intervistë të dhënë për mediat spanjolle ka bërë me dije se gjatë javës pritet që në vendin tonë të mbërrijnë rreth 1000 afganë.


Në një intervistë të dhënë për gazetën spanjolle El Periodiko, Rama ka theksuar se afganët që do të vijnë në vendin tonë do të jenë kryesisht gazetarë, punonjës social, mësues dhe bashkëpunëtore të trupave amerikane.Ndër të tjera në mediat spanjolle theksohet se Shqipëria dhe Kosova, dy vende të vogla në Evropën juglindore, kanë vendosur që t’i bëjnë ballë pritjes së refugjatëve afganë, duke njoftuar se kanë dytësuar kërkesën e qeverisë amerikane për të pranuar një pjesë të të shpërngulurve që po i shpëtojnë kryengritjes talibane.
Një nismë e kritikuar nga disa sektorë të dy vendeve, por që kryeministri shqiptar, Edi Rama, dhe presidentja kosovare, Vjosa Osmani, kanë mbrojtur vendimin e tyre që më pas është ndjekur dhe nga vendet e tjera të Ballkanit.LEXO EDHE:

Afganët, Rama: Nuk po i strehojmë se na e kërkoi SHBA, i detyrohemi traditës

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas