Aktualitet

Rama sqaron fluturimin Rinas-Kukës: Për t’u bërë ndërkombëtar zgjat 50-60 ditë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:51 - 18/04/21 |
mapo.al

Sot në aeroportin e Kukësit u ul avioni i parë, por pyetja që ngritën shumë qytetarë ishte se përse nga Londra nuk ndaloi direkt në “Zayed, Flatrat e Veriut”, por fillimisht në Tiranë dhe më pas në pistën e re në verilindje të vendit


Kryeministri Rama tha se çdo aeroport operacion fillimisht nis si lokal, dhe më pas duhet një procedurë verifikimi për t’u bërë ndërkombëtar që zgjat 50-60 ditë. Ai thotë se ka një interes të lartë të kompanive për të patur fluturime nga aeroporti i ri në Kukës.


“Fluturuam nga Tirana në Kukës, sepse sipas rregullave çdo aeroport operacional nis si lokal, dhe ka procedurë për t’u bërë ndërkombëtar që zgjat 50-60 ditë.Pasi bëhet certifikimi, do bëhen marrëveshjet, ka interes të madh. Do i japë mundësi gjithë kësaj zone, atëhere menjëherë do fillojë një lëvizje që do shkojë duke u rritur.Shumë njerëz thonë çna duhen aeroportet, për ata që bëjnë xhiro, kanë lekë. Shqiptarët janë ndër popujt më të lëvizshëm për hyrje-dalje, për frymë. Jo vetëm kaq, ata që flasin për aeroportet si për luks, aeroportet janë fabrika buke, siç nuk i imagjinojnë ata.

Ka ca të tjerë ç’i duhen Shqipërisë 4 aeroporte. Kroacia është 4 milion, ka 9. Kroacia është fuqia e 7 e botës në turizëm.

Ka 9 porta nga qielli, shfrytëzon gjithë territorin e vet. Ju plotëson një kusht të rëndësishëm, atyre turistëve të cilët kur vijnë nga ajri, shpenzojnë më shumë edhe kur vijnë në tokë. Të ndalojnë në një pikë jo më të largët se 40-45 minuta nga aeroporti.

Nga ana tjetër ajo që ndodh, rritja eksponenciale e atyre që hyjnë përmes shumë portave, kërkon një rritje të atyre që i presin. Të numrit të atyre që punojnë në këtë sektor të mikpritjes që quhet turizëm.”– tha Rama.

LEXO EDHE: 

“Thaçit i dërgoj një përqafim” – Rama në Kukës: Pse aeroporti quhet “Zayed”

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas