Aktualitet

Rama thirrje qytetarëve: Vaksinohuni, ‘Delta’ është variant i rrezikshëm


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:11 - 19/07/21 |
mapo.al

Ndonëse në vendin tonë nuk janë konfirmuar raste të variantit të ri ‘Delta’, kryeministri Edi Rama iu ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen, për t’i paraprirë çdo rreziku të mundshëm.


Gjatë një inspektimi në qendrën shëndetësore të Bashkisë Dimal, kreu i qeverisë theksoi se ky variant i ri i kononavirusit është i rrezikshëm.


“Ajo që vlen për t’u nënvizuar si mesazh sot është përtej faktit që Shqipëria ka ecur jashtëzakonisht mirë, dhe është botërisht e klasifikuar në vendet e para sa i përket efikasitetit të këtij varianti të ri.Është variant agresiv, përhapet shpejt. Është i rrezikshëm kur kap ata të cilët janë të pavaksinuar. Vaksinimi se bën 100% të paprekshëm nga virusi, por e bën të dobët përballë individit.Lexo edhe :  Rama takon Rutte: Së shpejti vjen në Shqipëri, mbështetje për negociatat

Në ato raste kur preket një i vaksinuar, shanset për të shkuar në spital janë zero dhe simptomat janë të administrueshme, pa dhimbje dhe vuajtje.Prandaj për t’u mbrojtur nga varianti i ri, të vaksinohemi, të vaksinohemi. Këto po ju flet një i vaksinuar, ja ku jam, s’kam asnjë problem.

Kjo vlen për ata që vijojnë të jenë skeptikë. Është me rëndësi që ne të bëjmë gjithçka që kemi në dorë, dhe ata ta kapërcejnë hendekun e konspiracionit,” – tha Rama.

1


Etiketa: , , , , , ,

Pas