Aktualitet

Raporti i OSBE/ODHIR, Kim: Qytetarët duhet të votojnë pa frikë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:46 - 11/10/21 |
mapo.al

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka ndarë një mesazh në lidhje me zgjedhjet e 25 prillit në vendin tonë.


Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kim i referohet rekomandimit numër katër të OSBE, që lidhet me patronazhistët, ndërsa thekson se i nxisin autoritetet që të veprojnë sipas rekomandimeve të OSBE/ ODHIR.


Sipas Kim qytetarëve duhet t’u garantohet e drejta për të votuar të lirë.“Ne i nxisim autoritetet të veprojnë sipas këtij dhe rekomandimeve të tjera të OSBE/ ODHIR në lidhje me zgjedhjet e 25 prillit. E drejta e qytetarëve për të votuar lirshëm, pa frikë ose presion ose joshje të paligjshme është themelore për demokracinë,” shkruan Kim, ndërsa ka shpërndarë një postim të kreut të KQZ, Ilirjan Celibashit, i cili gjithashtu e ka vënë theksin te publikimi i të dhënave personale që citohet në raport.

Lexo edhe :  Yuri Kim: Shqipëria pikë kyçe e trafikut të drogës dhe qenieve njerëzore1


Etiketa:

Pas