Aktualitet

Reciprociteti i targave, Albin Kurti: Po zbatohet marrëveshja, Serbia është dakord


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:36 - 20/09/21 |
mapo.al

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës ka folur për vendimin e vendosjes së targave të përkohshme RKS për të gjithë ata që hyjnë në Kosovë me targa të tjera, e sidomos nga Serbia.


“Nga data 15 shtator Republika e Kosovës ka ndërprerë dhënien e targave KS. Pesë ditë pas skadimit të afatit të paraparë për marrëveshjen e lëvizjes së lirë, MPB sot ndërmori veprimet e nevojshme për konfiskimin e të gjitha tabelave ilegale brenda territorit të Kosovës”, ka thënë Kurti.


Ai ka shtuar se pavarësisht se çfarë nacionaliteti janë poseduesit e automjeteve me tabela jovalide ato po konfiskohen.“Në të gjitha pikat kufitare të Kosovës automjetet që mbajnë targa të Serbisë dhe hyjnë në territorin e Kosovës do të pajisen me targa të përkohshme. Një marrëveshje teknike mes Kosovës dhe Serbisë u pat arritur në 2011 për lëvizje të lirë, që nga ajo kohë Kosova ka zbatuar të gjitha detyrimet”, tha kryeministri Kurti.

Lexo edhe :  Kosova rikthen reciprocitetin, makinat serbe do vendosin targat "RKS" (FOTO)


Ai shtoi se veprimet e ndërmarra sot nuk kanë për qëllim të cenojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve serb apo të provokojnë ndonjë destabilizim.“Si kryeministër ju siguroj se veprimet e ndërmarra sot nga organet kompetente për zbatimin e kësaj nuk janë drejtuar kundër qytetarëve serb, nuk kanë për qëllim të cenojnë lëvizjen e lirë qytetarëve serb apo të provokojnë çfarë do destabilizimi. Pres nga të gjithë ta kuptojnë drejt se sot nuk po ndodh asgjë e jashtëligjshme, sot po fillon zbatimi i një marrëveshje me të cilën është pajtuar edhe Serbia”, tha Kurti.

Ai kërkoi nga qytetarët serb të vazhdojnë ritmin e përditshmërisë pa shqetësime e brenga se po ju cenohet ndonjë e drejtë.

116


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas