Aktualitet

Reforma Zgjedhore/ Negociata të ethshme në rezidencën amerikane, ndërpritet takimi

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:04 - 03/06/20 |
mapo.al

Takimi mes Këshillit Politik për reformën zgjedhore dhe ambasadorëve që po zhvillohet tek rezidenca amerikane, është ndërprerë për momentin. I nisur që në orët e drekës, palët kanë marrë një pushim dhe diskutimet do të vijojnë në orën 20:30.


Burime nga ky takim, bëjnë me dije se palët janë drejt gjetjes së një konsensusi, ku mazhoranca dhe opozita janë tërhequr nga disa prej kushteve të tyre.


Negociatat ndiqen nga ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim, ambsadori i BE-së dhe ai i Britanisë së Madhe.


Pritet që deri sot në darkë, palët të bien dakort p%r disa prej pikave dhe më pas të vijojnë me zgjedhjen e sistemit të ri zgjedhor.


 


Etiketa: , , ,

Pas