Aktualitet

Reforma zgjedhore/ Opozita pranon ftesën e OSBE, ulet në tryezë me PS

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:42 - 24/09/19 |
ro ot

Opozita do të ulet në tryezën për reformën zgjedhore, që do të mbahet të mërkurën. Pas takimit mes kreut të PD, Lulzim Basha dhe aleatëve u vendos që të ulen në tryezë me Partinë Socialiste.


Mësohet se ata që do të përfaqësojnë opozitën në nivel teknik, në konferencën për Reformën Zgjedhore janë: Ivi Kaso i PD-së, Muharrem Caka i LSI-së dhe Arjan Madhi i PR-së.

Deklarata


Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi është shprehur për mediat pas takimit në selinë e PD, se opozita nuk ka qenë kurrë pengesë për zgjidhjen e krizës.


“Kemi vendosur që të përfaqësohemi me ekspertë, dhe do të mbajmë qendrimin tonë në këtë tryezë. Sa i përket krizës, problemi ka qenë kryeministri për zgjidhjen e saj, opozita ka qenë për institucionalizimin e dialogut.


Opozita ka qenë gjithnjë e gatshme, jo për të zgjidhur krizën personale, por për të ecur para dhe për të hapur me urgjencë negociatat me BE, dhe ne po vazhdojmë punën me të gjithë aleatët për përgatitjen e paketës antikrizë”, tha Kryemadhi.

Njoftimi i OSBE për tryezën:

Prezenca e OSBE-së dhe Komisioni i Posaçëm Parlamentar për Reformën Zgjedhore organizojnë nesër, më 25 shtator 2019, konferencën “Të mohuar nga sistemi: ngritja e një sistemi gjithëpërfshirës për mbrojtjen e demokracisë”.

Anëtarët e Komisionit, ekspertë të njohur vendas e të huaj të zgjedhjeve, përfaqësues të partive politike dhe të shoqërisë civile do të mblidhen në këtë konferencë për të diskutuar përparësitë dhe dobësitë e sistemeve zgjedhore kryesore, në kontekstin shqiptar.

Në hapje të konferencës, do të flasin Kryetari i Prezencës, ambasadori Bernd Borchardt, si dhe dy bashkëkryetarët e Komisionit, Rudina Hajdari dhe Damian Gjiknuri.

Konferenca fillon në orën 9:30. 


Etiketa: , , , ,

Pas