Aktualitet

Refuzimi i vaksinimit për Covid-19, Kroacia merr masa strikte


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:41 - 28/09/21 |
mapo.al

Kroacia do t’iu kërkojë të gjithë punëtorëve të sektorit shëndetësor që të vaksinohen apo të kenë test negativ për koronavirus, duke nisur nga java e ardhshme.


“Ata që nuk duan të vaksinohen, të testohen apo nuk e kanë tejkaluar koronavirusin, nuk do të lejohen të shkojnë në vendin e punës dhe nuk do të marrin pagën”, ka thënë ministri kroat i Shëndetësisë, Vili Berosh në një transmetim televiziv.


Ai ka thënë të martën se certifikatat për COVID-19, sëmundjen që shkakton koronavirusi, do t’iu kërkohen nga 4 tetori edhe pacientëve, të cilëve nuk iu duhet trajtim urgjent.Kroacia ka raportuar të martën 1,061 raste të reja me koronavirus dhe tetë viktima.
  

Numri i të infektuarve është rritur në javët e fundit.

Aktualisht janë mbi 7.000 raste aktive dhe 738 persona janë duke u trajtuar nëpër spitale, transmeton agjencia e lajmeve Reuters./rel

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas