fbpx

Politika

Refuzohet shtyrja e komisionit hetimor për Saimir Tahirin, Paloka: Do e ribëjmë kërkesën

               Publikuar në : 13:47 - 30/01/19 |
mapo.al

Nënkryetari i PD, Edi Paloka tha se nuk është pranuar kërkesa e opozitës për shtyrjen punimeve të komisionit hetimor për çështjen ‘Tahiri’.


Paloka tha pas mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve se do ta ribëjnë përsëri kërkesën për shtyrjen e komisionit.Ne jemi të vendosur, do ta ribëjmë kërkesën, komisioni do të ringrihet dhe kësaj pune do t’i shkojmë deri në fund, sado të përpiqen ta pengojnë. Ka vetëm një qëllim, edhe pse Ruçi iu tërhoqi vërejtje formalisht institucioneve dhe iu drejtua të deleguarës të radhës Spiropali që institucionet t’i përgjigjen parlamentit. Jam i bindur që kjo histori do të vazhdojë kështu sepse nuk mundet as Rama dhe askush tjetër të demaskohen për lidhet që kjo qeveri ka direkt me krimin dhe drogën, sidomos gjatë kohës kur ministrinë e Brendshme e drejtonte Saimir Tahiri,” tha Paloka.

Për kreun e grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, komisioni ka përfunduar në 6 dhjetor dhe PD nuk ishte mbledhur për 1 muaj.

Komisioni ka përfunduar më 6 dhjetor. PD kishte harruar që kishte kërkuar ngritjen e komisionit hetimor pasi nuk ishte mbledhur për muaj. Nuk do shkelim Kushtetutën se PD ishte në gjumë dhe tani u zgjua”.


Etiketa: , , ,

Pas