Aktualitet

Refuzon dozën e tretë të vaksinës Pfizer, çfarë thotë FDA


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:49 - 18/09/21 |
mapo.al

Komiteti Këshillimor i Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) votoi sonte kundër miratimit të dozës përforcuese Pfizer / BioNTech për Covid-19 në popullatën e përgjithshme mbi 16 vjeç.


FDA tashmë ka miratuar administrimin e dozave përforcuese të vaksinave të teknologjisë me RNA për njerëzit me sistem imunitar të dobësuar.


Propozimi mund të interpretohet si një goditje ndaj strategjisë së qeverisë së Presidentit Joe Biden për pandeminë.Presidenti amerikan kishte njoftuar se do të niste një fushatë nxitëse për të gjithë, tetë muaj pas vaksinimit të tyre fillestar, me kusht që të miratohej nga FDA.
Ekspertët amerikanë, megjithatë, konsideruan se administrimi i një doze të tretë mund të justifikohet vetëm për një grup të kufizuar të popullsisë, pra për të moshuarit.1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas