Aktualitet

Rekord rastesh me koronavirus në ShqipëriBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:06 - 16/10/20 |
mapo.al

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 289 raste të reja me koronavirus nga 1402 testime të kryera.


Fatkeqësisht, 4 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me Covid-19 në 24 orët e fundit, ndërsa fatmirësisht, 93 qytetarë janë shëruar nga koronavirusi.


Aktualisht, në spitalin ‘Infektiv’ dhe ‘Shefqet Ndroqi’, po marrin trajtim mjekësor, 255 qytetarë të prekur nga koronavirusi, 21 prej tyre në terapi intensive, ndërsa 4 prej tyre të intubuar.Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë:


1402 testime- Janë kryer 1402 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 289 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.


93 të shëruar- Janë shëruar 93 qytetarë, duke e çuar në 9957 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Harta e të prekurve- 113 raste në Tiranë, 34 raste në Fier, 23 raste në Durrës, 19 raste në Vlorë, 16 raste në Korçë, 12 raste në Shkodër, Elbasan, 10 raste në Krujë, 9 raste në Lezhë, 6 raste në Berat,5 raste në Kurbin, Pogradec, Dibër, 4 raste në Kuçovë, 3 raste në Patos, 2 raste në Kavajë, Lushnje, Malësi e Madhe, Klos, 1 rast në Mallakastër, Librazhd, Delvinë, Tepelenë, Peqin.

255 të shtruar në spitale- Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 255 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

4 viktima- Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një i ri 37 vjeçar nga Korça pa sëmundje bashkëshoqëruese, një 52 vjeçare nga Mirdita, një 81 vjeçar nga Tirana dhe një 85 vjeçar nga Fier.

COVID-19 – Statistika (16 Tetor 2020)
Raste të reja ditore 289
Të shëruar ne 24 orë 93
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 1402

Testime totale 104,804
Raste pozitive 16501
Raste të shëruara 9957
Raste Aktive 6101
Humbje jete 443

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 3001
Durrës 648
Shkodër 450
Fier 364
Korçë 342
Lezhë 311
Elbasan 265
Vlorë 224
Berat 182
Kukës 165
Dibër 84
Gjirokastër 65


Etiketa: , ,

Pas