Aktualitet

Rekord viktimash në Maqedoninë e Veriut – 1022 të infektuar dhe 41 të vdekur në 24 orë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:20 - 28/11/20 |
mapo.al

Maqedonia e Veriut ka shënuar sot rekord të ri të viktimave nga COVID-19. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për 41 të vdekur dhe 1022 të infektuar nga testimi i 3,127 personave në 24 orët e fundit.Viktimat janë: 17 në Shkup, nga katër në Ohër dhe Gostivar, nga tre në Manastir dhe Strumicë, nga dy në Veles dhe Prilep dhe nga një në Kavadar, Radovish, Koçan, Probishtip, Kërçovë dhe Vallandovë.


Sa u përket të infektuarve, numri më i madh i rasteve të reja është regjistruar në Shkup, gjithsej 463 raste të reja.Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë njofton edhe për 680 persona të shëruar. Numri i personave të konfirmuar me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 60,723 persona, prej tyre 37,505 janë shëruar ndërsa raste aktive janë 21.519.

Lexo edhe :  Koronavirusi në Greqi - 33 të vdekur dhe 599 infektime në 24 orët e fundit


Aktualisht në spitalet e vendit janë rreth 1,300 persona që po trajtohen nga sëmundja COVID-19. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe të premten deklaroi se gjendja në këtë vend me pandeminë, ka nisur të stabilizohet.


1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas