Bota

Reliktet e Luftës së Ftohtë, fotot e bazës britanike të armëve bërthamore


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 00:30 - 22/11/21 |
mapo.al

Mediat britanike kanë shfaqur, së fundmi, imazhet nga ajri të një ish-baze armësh bërthamore, ku Britania ruante më shumë se gjysmën e armatimit bërthamor gjatë Luftës së Ftohtë.


Baza e RAF Barnham në West Suffolk ishte aktive në fillim të viteve 1950 dhe është një nga dy objektet që janë ndërtuar ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar ku mbahej “Danubi Blu”, arma e parë bërthamore operacionale britanike.
“Danubi Blu” kishte të njëjtën fuqi si “Little Boy”, bomba që shkatërroi Hiroshimën në 1945 dhe ishte parashikuar të përdorej nga forcat bombarduese RAF V si armatimi i tyre kryesor në një kohë kur planifikuesit ushtarakë besonin se një luftë atomike mund të fitohej duke përdorur bomba më të vogla bërthamore.
2


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas