Bota

Rëndohet bilanci i koronavirusit, 18 milionë të infektuar dhe 690 mijë të vdekur
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:41 - 02/08/20 |
mapo.al

Më shumë se 18 milionë njerëz në të gjithë botën janë infektuar me koronavirusin e ri dhe 689.000 kanë vdekur.Rastet e Covid-19 janë raportuar në më shumë se 210 vende dhe territore që kur rastet e para u identifikuan në Kinë në dhjetor të vitit 2019.


Shtetet e Bashkuara kryesojnë në listën e vendeve me 4,764,522 raste që pasohen nga Brazili, me 2,708,876 raste dhe India, me 1,754,117 raste.
Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu vendi me numrin më të madh të vdekjeve për shkak të COVID-19, duke regjistruar 157,901 vdekje.Sipas një raporti të Reuters, numri i të vdekurve në Amerikën Latine tejkaloi 200,000 natën e kaluar, pasi Peruja njoftoi 191 vdekje të reja për shkak të pandemisë.


1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas