Aktualitet

Rëndohet bilanci në botë: Rreth 10 mln të prekur dhe 500 mijë viktima

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:04 - 27/06/20 |
mapo.al

Rastet me Covid-19 po rriten me shpejtësi në gjithë botën. Pas hapjes së vendeve dhe lehtësimit të masave, duket se bilanci po rëndohet.


Numri total i të prekurve në gjithë botën ka shkuar në 9,924,325. Numri i vdekjeve ka kapur shifrën 497,307.


Ndërkohë që numri i të shëruarve në gjithë botën është 5,374,553.SHBA mbajnë vendin e parë për numrin e të prekurve dhe viktimave me 2,553,068 raste dhe 127,640 të vdekur.

Brazili vjen në vend të dytë me 1,280,054 të prekur dhe 56,109 viktima.

Rusia është në vend të tretë me 627,646 raste dhe 8,969 viktima.

Renditja vijon si në tabelën e mëposhtme:


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas