Aktualitet

Akuzohen se favorizuan Çapjat, arrestohen dy anëtarë të AMA-s


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:28 - 14/06/19 |
mapo.al

Zbardhen detaje nga operacioni i forcave RENEA në Elbasan. Gazeta Mapo mëson se janë arrestuar 9 punonjës të administratës, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre. Operacioni drejtohej nga Tirana dhe policia lokale nuk ka qenë në dijeni, për të mos patur dekonspirim.


Mes të arrestuarve ka edhe gazetarë, të cilët punonin në administratë, më konkretisht dy anëtarë të Autoritetit të Mediave Audioviziv, me akuzën se kanë favorizuar Çapjat. Policia nuk jep informacion zyrtar në lidhje me akuzat ndaj punonjësve të medias. Në total janë shoqëruar 50 persona nga RENEA dhe FNSH.


Policia ka shoqëruar edhe anëtarët e fisit Çapja në Elbasan, ku mes personave të ndaluar është edhe Ardjan Çapja. Sot forcat RENEA-s kanë bllokuar të gjithë hapësirën ku ndodhej resorti “Univers” në pronësi të familjes Çapja. Për dy orë RENEA ushtroi kontroll në të gjitha ambientet e resortit.Forcat speciale të RENEA-s kanë ndërmarrë një aksion të gjerë këtë mëngjes, me kontrolle të shumta në qytetin e Elbasanit dhe në lagjet e konsideruara problematike në këtë qytet.
Arrestohet Florenc Çapja
Mes personave të arrestuar në Elbasan, është edhe një emër i njohur i familjes Çapja. Bëhet fjalë për Florenc Çapjan, i cili është arrestuar nga forcat RENEA mëngjesin e sotëm.Florenc Çapja dyshohet si i përfshirë në një vrasje dhe është vënë në pranga nga forca të shumta policie. Florenc Çapja është një emër i njohur për drejtësinë, pasi ka qënë i akuzuar dhe i dënuar për disa atentate dhe ngjarje kriminale në Elbasan. Florenc Çapja është një prej personave që dyshohet se ka qëlluar me armë zjarri në drejtim të forcave të posaçme të policisë të cilët kanë qenë duke kryer veprime operacionale dhe proçeduriale në Lagjen “Emin Matraxhiu”, në qershor të 2016-së. Gjithashtu atij i janë bërë disa atentate, por që ka shpëtuar.  Pritet që policia të konfirmoi zyrtarisht arrestimin e Florenc Çapja.

Përgjimet
Gjatë përgjimeve që janë bërë ndaj fisit Çapja, është zbuluar një rast korrupsioni, ku është dhënë një licens kabllori në mënyrë të paligjshme për një prej anëtarëve të fisit Çapja.

Arrestimet
Të arrestuar janë: Florenc Çapja, E.Çapja, B.K, A.D, S.M, A.N dhe I.H. Pritet që policia të dalë në një konferencë për media, ku do të japë detaje për operacionin.

Arrestohet gruaja e Ardjan Çapjas
Gjithashtu është vënë në pranga E.Çapja, gruaja e Ardjan Çapjas, një emër i njohur në Elbasan. Ajo u arrestua mëngjesin e sotëm në lagjen “Emin Matraxhiu”.

LEXO EDHE:

U përfol se ishte arrestuar, ish-anëtari i AMA-s: Jam në Tetovë

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas