Aktualitet

Reshjet e shumta, Shkumbini rrezikon daljen nga shtrati
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:40 - 07/03/20 |
mapo.al

Niveli i ujit në lumin Shkumbin është rritur së tepërmi përgjatë 24 orëve të fundit, për shkak të shirave që kanë përfshirë të gjithë vendin.Kjo ka rritur rrezikun e daljes nga shtrati të këtij lumi duke rrezikuar disa banesa në fshatrat e Lushnjes dhe Elbasanit.


Zv.kryeministri Erion Braçe u ka bërë thirrje të gjithë banorëve të 5 fshatrave në zonën e Lushnjës që të largohen bashkë me kafshët dhe mjetet nga toka e argjinaturës së Lumit Shkumbin, pasi siç ai thotë rrezikon të dalë nga shtrati.“Lumi Shkumbin po del nga shtrati! Çdo banor i fshatrave Çermë e Sipërme, Proshkë, Çermë Pasha, Çermë Shkumbin, Sulzotaj, t’i bindet urdhrave të kryepleqve dhe policisë për t’u larguar vetë dhe çdo kafshë, mjete nga toka e argjinaturës së lumit-buza e lumit deri në argjinaturë! Menjeherë! Bindjuni urdhrave të autoriteteve!”, shkruan Braçe në facebook.

Lexo edhe :  Përmbytet Durrësi, Kuçi: Korrupsioni dhe abuzimet kanë shkatërruar qytetin
Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas