Dikur

Retushimi i ‘vizitës në Peshkopi’/ Si e zhduku Enver Hoxha nga fotot Mehmet Shehun më 1981-in

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:26 - 13/10/18 |
mapo.al

Nga Kastriot Dervishi


Në shumë raste, kur në një foto hiqej një individ, në vend të tij vendosej ndonjë send apo pemë. Në rraste të rralla vendoseshin individë anonimë.


Teknika e manipulimit ishte amatore dhe linte gjurmë gjithnjë. Fotot identifikoheshin kollaj.


Në shtator 1952 Enver Hoxha vizitoi Peshkopinë i shoqëruar nga zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Brendshme Mehmet Shehu.


Pas vitit 1981 Mehmet Shehu nuk mund të shihej më. Në vend të tij kanë zgjatur zbukurimin që shihet në origjinal.

Fotoja e dytë është marrë nga albumi i vitit 1983.

Enver-Hoxha-Mehmet-shehu

Enver-Hoxha-Mehmet-shehu

Sipër fotoja origjinale e vitit 1952. Poshtë ajo e manipuluara në albumin e vitit 1983


Etiketa: , , , ,

Pas