Aktualitet

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë, Meta: Përgjegjësit të dënohen


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:00 - 07/07/21 |
mapo.al

Presidenti Ilir Meta përshëndet miratimin e Rezolutës për dënimin e gjenocidit serb në Srebrenicë nga Kuvendi i Kosovës


Meta shkruan në “Facebook” se “duke përkrahur këtë Rezolutë, i bashkohem pikëllimit të thellë për viktimat e pafajshme dhe nderimit të kujtimit të tyre, dënimit të çdo përpjekje për mohimin e këtij gjenocidi”. Meta thotë se përgjegjësit duhet të marrin dënimin e merituar nga drejtësia.


Reagimi i Metës
E përshëndes miratimin nga Kuvendi i Republikës së Kosovës të Rezolutës për dënimin e gjenocidit në Srebrenicë, masakrës më të madhe pas Luftës së Dytë Botërore, që ndodhi 26 vite më parë, në zemër të Europës dhe që kurrsesi nuk duhej të ishte lejuar të ndodhte.Duke e përkrahur këtë Rezolutë, i bashkohem pikëllimit të thellë për viktimat e pafajshme dhe nderimit të kujtimit të tyre, dënimit të çdo përpjekje për mohimin e këtij gjenocidi dhe e përqafoj thirrjen për të bërë çdo përpjekje, që përgjegjësit e kësaj masakre të marrin dënimin e merituar nga drejtësia.

Lexo edhe :  "Rama 3", SPAK i përgjigjet Metës: Të pastër, asnjë nga ministrat nën hetim


Vetëm duke forcuar bashkëpunimin rajonal dhe bashkëjetesën etnike e fetare do të konsolidojmë paqen, stabilitetin dhe sigurinë në rajon dhe do të ecim përpara drejt së ardhmes të përbashkët në Bashkimin Europian. 

LEXO EDHE:

Kosova miraton rezolutën që dënon gjenocidin serb në Srebrenicë

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas