Aktualitet

Kaluan afatet e qëndrimit, riatdhesohen 25 shqiptarë në Rinas
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:29 - 16/09/20 |
mapo.al

25 shtetas shqiptarë që kishin kërkuar azil apo kishin shkelur rregullat e qëndrimit në zonën Schengen u riatdhesuan sot në aeroportin e Rinasit.


Çdo grup të riatdhesuarish shoqërohet me një eskortë të Policisë shqiptare.


Operacione të tilla riatdhesimi do të vijojnë edhe përgjatë muajve shtator, tetor e nëntor.


Informacion paraprak


Rinas – Riatdhesohen 25 shtetas që kishin kërkuar azil në vendet e BE-së

Sot u riatdhesuan në Rinas, 25 shtetas shqiptarë që kishin kërkuar azil apo kishin shkelur rregullat e qëndrimit në hapësirën Schengen.

Ky operacion është zhvilluar në bazë të një marrëveshjeje me autoritetet përkatëse të BE-së, me të cilët janë bashkërenduar veprimet. Çdo grup të riatdhesuarish shoqërohet me një eskortë të Policisë shqiptare.

Operacione të tilla riatdhesimi do të vijojnë edhe përgjatë muajve shtator, tetor e nëntor.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë shtetasit shqiptarë që udhëtojnë për në vendet e BE-së, të respektojnë rregullat e lëvizjes në hapësirën Schengen, si dhe mos kërkojnë azil, pasi shanset për ta fituar janë zero.

Policia Kufitare do të vijojë kontrollet rigoroze në pikat e kalimit kufitar, për dokumentacionin dhe plotësimin e kushteve për të udhëtuar në vendet e BE-së, si dhe do të forcojë kontrollet në kufirin e gjelbër duke shtuar patrullimet.


Etiketa: ,

Pas