Aktualitet

Rihapet varri 4700 vjeçar në Egjipt


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:06 - 15/09/21 |
mapo.al

Egjipti është i prirur për të ringjallur turizmin pas pandemisë koronavirus ndaj po shfaq një seri zbulimesh të reja si dhe një muze të ri që do të hapet në fund të muajit.


Së fundmi, shteti afrikan rihapi për turistët varrin 4700 vjeçar të mbretit Djoser për të cilit zgjatën plot 15 vite restaurimet.


Varri i pozicionuar në jug të Kajros, shtrihet pranë Piramidës së famshme të Faraonit të Dinastisë së Tretë, struktura më e hershme e gurit në Egjipt, e cila në vetvete ishte mbyllur për restaurim deri në Mars 2020, por prej pandemisë së koronavirusit nuk ishte e mundur të hapej.Varri jugor, i ndërtuar midis 2667 para erës sonë mendohet se është realizuar për arsye simbolike, ose ndoshta për të ruajtur organet e brendshme të Djoser, tha Mostafa Waziri, sekretar i përgjithshëm i Këshillit Suprem të Antikiteteve të Egjiptit.

Lexo edhe :  Egjipt/ Zbulohet varri mijëravjeçar i një prifti...Egjipti është i prirur për të ringjallur turizmin pas pandemisë koronavirus ndaj poshfaq një seri zbulimesh të reja si dhe një muze të ri muajt e fundit që do të hapet në fund të muajit.1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas