Aktualitet

Rikthehet Champions League, Real Madrid-Liverpool, finale e parakohshme


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:32 - 06/04/21 |
mapo.al

Champions League, në një version atipik për shkak të mungesës së detyruar të tifozëve në tribuna, arrin një nga pikat më të rëndësishme të sezonit.


Tashmë kanë mbetur tetë skuadra në garë për fitoren e trofeut, të cilat do të garojnë për skeptrin e mbretëreshës të Europës.


Një nga kryqëzimet më evokuese është, pa dyshim, ajo midis Real Madridit dhe Liverpool: një “ribotim” i finales së vitit 2018 në Kiev, e fituar nga spanjollët, lehtësuar nga mbrëmja e tmerrshme e portierit Karius dhe shkëlqimi i Bale, autor e një përmbysjeje spektakolare.Goli i momentit 1-0 u shënua nga Benzema, që tashmë, disa vite më vonë, akoma udhëheq sulmin e ‘Merengues’. Së bashku me të edhe Vinicius Junior, një tjetër rrezik për mbrojtjen angleze.Linja e mesfushës pritet me Modric dhe Kroos, në të dyja anët Casemiro, Lucas Vazquez dhe Mendy. Mbrojtja prej tre lojtarësh pa liderin e saj, Sergio Ramos, i dëmtuar. Hapësirë ​​për Militao, Varane dhe Nacho, përpara portës së Courtois.

Lexo edhe :  Depresioni ndërpret karrierën e ish-sulmuesit të Liverpool


Jurgen Klopp nuk duhet të ndryshojë 4-3-3, edhe nëse 4-2-3-1, me shtimin e Firmino, është një hipotezë që e ngacmon atë. Në rastin e parë, Salah dhe Mané do të luanin përpara, në mbështetje të Jota, me ish-brazilianin e Hoffenheim gati për të marrë përsipër nga stoli.

Mesfusha për Wijnaldum, Thiago Alcantara dhe Fabinho. “Reds” kanë mungesa të zakonshme në mbrojtje: Van Dijk, Gomez dhe Matip. Do të aktivizohen Phillips dhe Kabak si çifti qendror, me Alexander-Arnold dhe Robertson në krahët e prapavijës. Alisson mes shtyllave të portës.

Formacionet e mundshme:
REAL MADRID (3-5-2): Courtois; Militao, Varane, Nacho; Lucas Vazquez, Modric, Casemiro, Kroos, Mendy; Benzema, Vinicius Junior.
LIVERPOOL (4-3-3): Alisson, Alexander-Arnold, Phillips, Kabak, Robertson; Wijnaldum, Fabinho, Thiago Alcantara; Salah, Jota, Mané.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas