Kryesore

Rivaliteti i përjetshëm, përplasen sot sërish Guardiola dhe Mourinho
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:55 - 21/11/20 |
mapo.al

Një prej rivaliteteve më të forta në futbollin e viteve të fundit, ka qënë mes dy trajnerëve Pep Guardiola dhe Jose Mourinho.


Përballjet mes tyre janë të famshme ne La Liga, me klasiket Barcelona-Real Madrid, ku Pep ka një bilanc më të mirë, ka fituar më shumë ndeshje.


Pas ikjes nga Spanja, Guardiola pati një përballje me Mourinho, kur ish-katalanasi drejtonte Bayern Mynchen, në superkupën e europës, ndërsa portugezi ishte menaxher i londinezëve të Chelesa.Dhe dueli i fortë u rikthye, me vendosjen e Guardiolës tek Manchester City. Drejtuesit e Manchester United, e sollën Mourinhon në pankinën e tyre, duke zëvendësuar Van Gal, edhe pse, “the special one”, nuk pati sukses.


Pas një ndërprerje, Mourinho kthehet sërish përballë Pep, dhe sot ata do të luajnë kundër njëri-tjetrit në orën 18 e 30. Portugezi e ka nisur këtë sezon si trajner i Tottenham, dhe gjendet aktualisht në vendin e dytë të tabelës.


Ndërsa Giuardiola, që rinovoi dy ditë më parë edhe për dy vite me Man City, është për momentin në mesin e tabelës, por ka një ndeshje më pak.

 


Etiketa: , , ,

Pas