Kryesore

“Rrebesh dhe shkarkesa elektrike”- Parashikimi i motit sotBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 07:30 - 15/10/20 |
mapo.al

Moti sot nis me vranësira mesatare deri të dendura shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët. Deri në orët e mesditës reshjet do të vazhdojnë me këtë intensitet ndërsa në veriperëndim dhe jugperëndim itensiteti bëhet mesatar dhe lokalisht deri i lartë.


Nga orët e mesditës deri ato të pasdites përgjatë vijës bregdetare dhe zonat veriperëndim-jugperëndim reshjet shtojnë intensitet mesatar deri të lartë në formën e shtrëngatave dhe rrebesheve shoqëruar me shkarkesa elektrike.


Nga orët e pasdites deri ato të mesnatës reshjet me intensitet mesatar në të gjithë vendin ndërsa përgjatë vijës bregdetare, ultësirës perëndimore, verilindje por sidomos zonën e jugperëndimt reshjet do të jenë me intensitet të lartë.Reshjet me intensitet të lartë vijojnë deri në orët e mëngjesit (06-07) të ditës së premte në zonën e qendrës dhe atë të jugut. Sipas parashikimeve zona e jugperëndimit mbetet përsëri zonë problematike me sasinë më të lartë të reshjeve.


Më pas vjen përmirësimi i situatës meteorologjike. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare. Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme por të dobta dhe lokale.Etiketa:

Pas