Aktualitet

‘Rreth 1 mln të infektuar’ – OBSH: S’është e pamundur që numri të dyfishohet
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:15 - 25/09/20 |
mapo.al

OBSH paralajmëron se numri i viktimave nga koronavirusi mund të dyfishohet.


“Ndërsa numri i vdekjeve globale nga koronavirusi afrohet në 1 milion njerëz, nuk është “e pamundur” të konsiderosh që numri të dyfishohet nëse vendet nuk punojnë në mënyrë uniforme për të parandaluar përhapjen e virusit”, tha sot Organizata Botërore e Shëndetësisë.


Është sigurisht e paimagjinueshme, por nuk është e pamundur sepse nëse shikojmë humbjen e 1 milion njerëzve brenda nëntë muajve dhe pastaj thjesht shikojmë realitetet e marrjes së vaksinave atje brenda nëntë muajve të ardhshëm, është një detyrë e madhe për të gjithë të përfshirët”, tha Dr. Mike Ryan, drejtori ekzekutiv i programit të urgjencave shëndetësore të OBSH-së, në një konferencë.


“Pyetja e vërtetë është: A jemi të përgatitur, kolektivisht, për të bërë atë që duhet për të shmangur atë numër?” shtoi Ryan.


“Shkalla e vdekshmërisë Covid-19 ka rënë ngadalë gjatë pandemisë sepse shkencëtarët dhe ekspertët e shëndetit kanë bërë hapa të mëtejshëm në trajtimin e pacientëve të sëmurë rëndë përmes përdorimit më të mirë të oksigjenit dhe deksametazonit steroide, ndër terapeutikë të tjerë”, tha Ryan gjatë një konferencë shtypi në OBSH.


Që kur koronavirusi u shfaq nga Wuhan të Kinës, në fund të vitit të kaluar, ka infektuar më shumë se 32 milion njerëz në të gjithë botën.


Etiketa: , ,

Pas