Aktualitet

Panairi i 23-të i Librit, Tirana 2020, do të zhvillohet onlineBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:06 - 15/10/20 |
mapo.al

Panairi i Librit të Tiranës për këtë vit nuk do të realizohet në “Pallatin e Kongreseve” siç është bërë traditë, për shkak të pandemisë COVID-19.


Lajmin e bëri të ditur Shoqata e Botuesve Shqiptarë,  nëpërmjet një postimi në Facebook. Panairi i Librit, sipas njoftimit të organizatorëve do të zhvillohet online.


Njoftim për organizimin online të Panairit të 23 të Librit – Tirana 2020Sot u zhvillua mbledhja e zgjeruar e kryesisë së Shoqatës së Botuesve Shqiptarë, me temë: Organizimi online i Panairit të 23 të Librit të Tiranës, në kushtet e pandemisë Covid-19. Të bindur që Panairi i Librit është një ngjarje madhore, e cila nuk duhet t’i mungojë qytetit të Tiranës, por edhe lexuesve nga gjithë vendi, të gjithë të pranishmit ishin të një mendjeje për organizmin, në ditët e caktuara që më parë, të një Panairi Libri, kësaj here në një edicion special, kryesisht online, për shkak të pandemisë.
Ky Panair do të karakterizohet nga një bashkëpunim i gjerë i botuesve shqiptarë.


Gjatë ditëve të tij, botues, shkrimtarë, poetë, përkthyes, lexues dhe njerëz të kulturës do të takohen për diskutime librash, prezantime titujsh të rinj, por edhe tryeza debatesh, në live stream, ose në mjedise fizike, duke respektuar të gjitha kushtet e sigurisë.


Që sot ka filluar puna për organizimin e Panairit të Librit Online.

Qendra e këtyre veprimtarive do të jetë qyteti i Tiranës që këtë vit ka 100-vjetorin e tij.

Shoqata e Botuesve Shqiptarë


Etiketa: ,

Pas