Aktualitet

Rrëzoi pas 12 vitesh Netaynahun, kryeministri i ri Izraelit: Do bashkoj kombin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:24 - 14/06/21 |
mapo.al

Kryeministri i ri i Izraelit dhe ish-aleati i Netanyahut, Naftali Bennett është zotuar se do të bashkojë kombin duke punuar në qeveri.


Bennett në fjalimin e tij të parë tha se qeveria e unitetit do të punojë për njerëzit teksa ka paralajmëruar të vetët që mos festojnë sot mbi dhimbjen e të tjerëve.


I konsideruar si ‘ultranacionalisti’ në Izrael, Bennett do të drejtojë qeverinë e krijuar nga koalicioni opozitar deri në shtator 2023 dhe më pas do ia dorëzojë postin e kryeministrin aleatit Yair Lapid.Ata së bashku i dhanë fund epokës 12-vjeçare të Netanyahut, por ky i fundit në fjalimin e ‘lamtumirës’ si kryeministër premtoi se do të bëjë opozitë të fortë dhe paralajmëroi se do të rikthehet pasi qeveria e re do të rrëzohet më shpejt nga çfarë është menduar.

Lexo edhe :  Kryeministri izraelit viziton Egjiptin, e para në një dekadë


1
Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas