Aktualitet

Rritet numri i infektimeve me koronavirus, 522 raste dhe dy viktima në 24 orë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:02 - 19/08/21 |
mapo.al

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 522 raste të reja me koronavirus nga 6662 testime të kryera dhe dy viktima. Krahasuar me dje, infektimet janë rritur


Të infektuarit u regjistruan në këto bashki; 193 raste në Tiranë, 75 në Shkodër, nga 22 raste në Durrës, Vlorë, nga 16 raste në Lezhë, Sarandë, nga 15 raste në Malësi e Madhe, Fier, nga 13 raste në Vau i Dejës, Kamëz, 12 në Berat, 11 në Korçë, nga 9 raste në Rrogozhinë, Lushnje, nga 8 raste në Elbasan, Peqin, 6 në Kurbin, nga 5 raste në Krujë, Dibër, Divjakë, 4 në Patos, nga 3 raste në Kukës, Kavajë, Roskovec, Përmet, nga 2 raste në Pukë, Has, Mat, Gjirokastër, Kuçovë, Poliçan, Gramsh, Librazhd, nga 1 rast në Mirditë, Shijak, Klos, Himarë, Këlcyrë, Tepelenë, Maliq, Pogradec, Kolonjë, Dimal, Cerrik, Belsh.


Fatkeqësisht dy qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit. Bëhet fjalë për një qytetar 67 vjeç nga Elbasani dhe një qytetar 84 vjeç nga Mati.Aktualisht janë 4204 pacientë aktivë me koronavirus në të gjithë vendin.
Sakaq, në spitalin Infektiv po marrin trajtim 59 pacientë.Në 24 orët e fundit janë shëruar 98 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,920 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (19 Gusht 2021)

Raste të reja ditore 522
Të shëruar në 24 orë 98
Të shtruar në spitale 59
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 6662

Testime totale 979,532
Raste pozitive 137,597
Raste të shëruara 130,920
Raste Aktive 4204
Humbje jete 2,473

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 1596
Shkodër 682
Vlorë 381
Fier 378
Durrës 230
Elbasan 216
Lezhë 211
Berat 141
Gjirokastër 139
Korçë 92
Kukës 85
Dibër 53

1


Etiketa: , , ,

Pas