Aktualitet

Rritet sërish numri i viktimave nga koronavirusi
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:29 - 22/02/20 |
mapo.al

Ka shkuar në 2345 numri i viktimave të shkaktuar nga koronavirusi, ndërsa mbi 77 mijë janë raste të konfirmuara me infeksion. Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) ka shprehur shqetësimin për rritjen me shpejtësi të numrit të viktimave, por edhe të infektuarve.


Rastet me virusin vdekjeprurës janë në rritje në Korenë e Jugut, Itali, Iran dhe vende të tjera. Sipas OBSH, jashtë Kinës, më shumë se 1.200 raste të virusit janë konfirmuar në 26 vende dhe ka pasur tetë të vdekur.


Të shtunën, Koreja e Jugut raportoi 142 raste të reja të konfirmuara të koronavirusit, duke e çuar numrin kombëtar në 346. Ndërsa të Premten, mjekët në Itali thanë që një burrë 78 vjeç u bë personi i parë në vend që vdiq nga koronavirusi i ri.

Etiketa:

Pas