Bota

‘Rruga për në ferr’… pasojat e flakëve që po ‘pjekin’ Kaliforninë

Na ndiqni në Facebook
               Publikuar në : 20:03 - 13/11/18 |
mapo.al

Vazhdon lufta me flakët në Kaliforni ku deri më tani numri i viktimave ka shkruar në 45 ndërsa me qindra të tjerë kanë mbetur të lënduar.


Zjarret kanë përfshirë vendin prej ditësh tashmë ndërsa ekipet e kërkim-shpëtimit po kërkojnë për të mbijetuarit dhe mbetjet njerëzore.Në total, në të gjitha zonat e prekura janë më shumë se 8000 zjarrfikës të cilët po luftojnë me flakët që shkatërruan më shumë se 7000 struktura dhe dogjën një sipërfaqe më shumë se 325 kilometra katrorë.


Qindra kafshë janë shpëtuar deri më tani nga zjarri, megjithatë, shumë të tjera nuk kanë qenë kaq fatlume. Një sërë imazhesh të tmerrshme tregojnë një lepur me veshët e djegur dhe qentë me djegie të rënda.

Shtëpitë në të gjithë shtetin janë evakuuar kur zjarret nisën të përhapeshin , me mijëra ikën bashkë me kafshët e tyre. Mjerisht, shumë të tjerë u lanë pas për shkak të mungesës së kohës.

Mbi 7,000 shtëpi dhe biznese janë shkatërruar nga flakët që të enjten e kaluar kur nisën edhe zjarret.

<
>
z1 lepuri download-48 download-11-9 download-10-9 download-9-9 download-8-9 download-7-9 download-6-9 download-5-9 download-4-9 download-3-9 download-2-9 download-1-9 6106938-6379697-image-a-39_1542067174637 6101604-6379697-image-a-118_1542056864547 6101338-6379697-image-a-114_1542056649884 6100966-6379697-image-a-100_1542055578892 6077618-6379697-Medics_at_the_Feather_River_Hospital_in_Paradise_were_given_just-a-6_1542032930239 6077610-6379697-Journeys_that_should_have_taken_minutes_ended_up_taking_hours_wi-a-2_1542032930234 6075936-6378931-image-a-20_1542010375075 6070164-6378931-image-a-47_1541993713669 6069366-6378931-image-a-27_1541992187180 8895f0855beaa999086e22ddfb3d16d0 55f6c41ac36188bd1e8b45cd lepuri


Etiketa: , , ,

Pas