Aktualitet

Rudina Hajdari ironizon Metën, por bën 2 gafa me anglishten (FOTO)

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:47 - 30/06/19 |
mapo.al

Ditën e sotme janë duke u zhvilluar votimet për 61 bashkitë e vendit. Një situatë e pazakontë që prej vitit 1990, ku zgjedhjet zhvillohen pa pjesmarrjen e opozitës. Ndërkohë, Presidenti i vendit Ilir Meta, në rrjetin social ‘Facebook’, ka postuar një foto me zëdhënësin e tij Tedi Blushi, ku duken të qeshur dhe duke shijuar rrezet e diellit.Menjëherë ka ardhur reagimi i deputetes Rudina Hajdari, e cila ka ironizuar presidentin Meta me anë të një postimi në ‘Twitter’.

Mirëpo, ajo çfarë bën përshtypje është gramatika e anglishtes së zonjës Hajdari. Në një fjali ajo ka bërë 2 gafa elementare, gjë që nuk mund t’i falet një deputeteje si Hajdari, e cila ka kaluar një periudhë të gjatë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.


Hajdari ka shkruajtur ‘his bod’, ndërkohë që ka harruar një ‘y’, për të dashur të thotë ‘his body’, ‘miku i tij’, në shqip. Ky mund të jetë edhe gabim shpejtësie, por në fund, në vend që të shkruajë ‘Local election’, që do të thotë “zgjedhje lokale”, ajo ka shkruajtur ‘Local location’, që do të thotë ‘Vendodhje lokale’, pra diçka pa kuptim.
Etiketa: , , ,

Pas