Kronika

“Ryshfeti”/ Kush janë zyrtarët e arrestuar tek ‘ISHSH’ dhe ‘Higjiena’ (EMRAT)
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:45 - 16/07/20 |
mapo.al

Zbardhen emrat e zyrtarëve të arrestuar tek Inspektorati Shtetëror Shëndetësor dhe Instituti i Higjienës, që ishin subjekt i operacionit të SPAK dhe Policisë së Shtetit.


Ata akuzohen se kryenin kontrolle në subjekte të ndryshme tregtare në Tiranë dhe ndonëse konstatonin shkelje, kundrejt ryshfetit, plotësonin librezat e biznesit sikur nuk ishin konstatuar shkelje.


Policia, mësohet se ka ekzekutuar masat e sigurisë të firmosura nga Gjykata e Posaçme me kërkesë së SPAK për mbi 10 zyrtarë të strukturave shëndetësore si dhe administratorë e përfaqësues të subjekteve të ndryshëm tregtarë.Nga personat e hetuar, janë dhënë masat paraprake të sigurisë – “arrest shtëpie” për 9 prej tyre, “arrest me burg” për 2 të tjerë dhe 3 po hetohen në gjendje të lirë.


Më konkretisht, masa e “arrestit me burg” është vendosur për: Niko Nika, Hazis Lura.

Lexo edhe :  Gjermani - Arrestime një vit pas vjedhjes spektakolare në Dresden

“Arrest në shtëpi” për: Eda Myftari, Ihsan Hasani, Franc Daija, Ilir Hoxha, Ornela Balla, Johana Sinani, Arjan Gjoka, Evald Bejaj.

Dhe “pezullim të ushtrimit të detyrës” ndaj: Luiza Metani (Goduni), Diana Hysi, Marinela Sulmina (Hysi). Këta të fundit po hetohen në gjendje të lirë.

Personat nën hetim akuzohen për veprat penale: “Shpërdorim Detyre”, “Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publik” dhe “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.

LEXO EDHE: 

‘Vërtetime abuzive’/ Arrestohen disa punonjës të ‘ISHSH’ dhe ‘Higjienës’


Etiketa: , , , , ,

Pas