Aktualitet

Sa janë rritur shpenzimet ushtarake globale


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:30 - 15/02/20 |
mapo.al

Shpenzimet për mbrojtje janë rritur katër përqind nga 2018 në 4.2 përqind në Evropë, sipas një raporti të Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike (IISS).


“Buxhetet ushtarake kanë arritur kështu nivele para krizës financiare të vitit 2008”, tha drejtori i IISS, John Chipman.


Rritja në Evropë mund t’i atribuohet shqetësimeve për Rusinë dhe thirrjet e vazhdueshme të SHBA për anëtarët e NATO-s për të shpenzuar 2 përqind të produktit të tyre të brendshëm bruto (PBB) për mbrojtje, thuhet në raport.Buxhetet ushtarake ishin më të larta në vitin 2019 nga SHBA dhe Kina, me 6.6 përqind.
Investimi në ushtrinë amerikane ishte më i madhi në dhjetë vitet e fundit ndodhur vitin e kaluar.Rritja e 53.4 miliardë dollarë vetëm do të ishte buxheti i shtatë më i madh ushtarak në botë, thuhet në raport.

Në vitin 2019 u investuan:

Shtetet e Bashkuara (684 miliardë dollarë),

Kina (181 miliardë dollarë),

Arabia Saudite (78 miliardë dollarë),

Rusia (61 miliard dollarë),

India (60 miliardë dollarë),

Mbretëria e Bashkuar (54 miliardë dollarë),

Franca (52 miliardë dollarë),

Japonia (48 miliardë dollarë),

Gjermania (48 miliardë dollarë) dhe Koreja e Jugut (39 miliardë dollarë).

Të dhënat e IISS tregojnë se shpenzimet ushtarake në Azi janë rritur me 50 përqind në dhjetë vitet e fundit, nga 275 miliardë dollarë në 2010 në 423 miliardë dollarë në 2019.

1


Etiketa: , ,

Pas