Aktualitet

Sa jeton koronavirusi brenda shtëpisë? Ja ç’thotë ky eksperiment shkencor

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:00 - 19/03/20 |
mapo.al

Koronavirusi është thyer në një problem global duke prekur shumë vende të botës.


Shkencëtarët nga Instituti Kombëtar i Alergjive dhe Sëmundjeve infektive, NIAID, pjesë e Institutit Kombëtar të Shëndetit në SHBA, u përpoqën që të imitojnë virusin që lëshon një person i infektuar përmes kollës ose prekjes së objekteve mbi sipërfaqet e përditshme, në një mjedis shtëpiak ose spitalor.


Ata përdorën një pajisje që imitonte shpërndarjen e piklave mikroskopike të krijuara nga kolla ose tështima.


Shkencëtarët më pas hulumtuan se sa kohë qëndron virusi në këto sipërfaqe. Studimit u publikua në internet nga “New England Journal of Medicine”.


Testimet treguan se kur virusi përhapet nga dikush që kollitet ose tështin, ai mbetet në ajër i gatshëm për të infektuar akoma njerëz edhe për të paktën 3 orë.

Mbi plastikë dhe në çelik inoks, virusi mund të qëndrojë edhe për tre ditë.

Në karton, virusi nuk rezistoi më shumë se 24 orë. Në bakër u deshën katër orë që virusi të bëhej jo aktiv.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas