Aktualitet

Sa zgjat imuniteti nga koronavirusi, çfarë tregojnë studimet e rejaBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:01 - 14/10/20 |
mapo.al

Studimet e reja tregojnë se imuniteti i koronavirusit mund të zgjasë për disa muaj, dhe ndoshta edhe më gjatë.


Tre raporte të sapo botuara tregojnë se shumë nga njerëzit që shërohen nga koronavirusi janë të mbrojtur për disa muaj.


Studimet gjithashtu thonë që vaksinat e koronavirusit mund të jenë në gjendje të mbrojnë njerëzit për më shumë se vetëm disa javë.Njëri nga studimet zbuloi se njerëzit prodhojnë antitrupa kundër koronavirusit që zgjasin të paktën pesë deri në shtatë muaj.


Ne kemi njerëz që janë imunë pesë deri në shtatë muaj jashtë”, tha Deepta Bhattacharya, një imunobiolog në Universitetin e Kolegjit të Mjekësisë të Arizonës, për CNN.


“Ne konkluduam se antitrupat neutralizues prodhohen në mënyrë të qëndrueshme për të paktën 5-7 muaj pas infektimit me SARS-CoV-2”, shkruajti ekipi i tij në një raport të botuar në revistën Imuniteti.

Po ashtu, sipas studimit, njerëzit që ishin më të sëmurë kishin një përgjigje më të fortë imune ndaj koronavirusit.


Etiketa: , ,

Pas