fbpx

Aktualitet

Sako bie në Durrës, Veliaj kërkon mandatin në Gjykatën e Tiranës

               Publikuar në : 21:11 - 17/07/19 |
mapo.al

Erion Veliaj i është drejtuar gjykatës për legjitimitetin e mandatit të tij. Njohja e mandatit nga gjykata është hapi i fundit ligjor për miratimin e kandidatëve të PS-së në krye të bashkive. Kërkesa e Erion Veliajt është dorëzuar ditën e sotme (e mërkurë) në Gjykatën e Tiranës.


Në votimet e 30 qershorit, kandidoi në Tiranë dhe Arben Skënderi, nga Bindja Demokratike.Më herët, gjatë ditës së sotme, Gjykata e Tiranës nuk i ka dhënë mandatin kandidatit të PS në Vorë, Agim Kajmaku duke shpallur moskompetencë. Çështja i ka kaluar Gjykatës Administrative.


Po sot, Gjykata e Durrësit vendosi të mos i japë mandatin kandidates së PS Valbona Sako duke sjelle argumentat ligjore se Bindja Demokratike u regjistrua nga KQZ në shkelje të ligjit, pertej afateve.

A do të jete ky rasti dhe për Erion Veliaj?

Pritet për tu parë vendimi i Gjykatës së Tiranës në ditet në vijim…

Lexo edhe:

Pas Durrësit, mandati i refuzohet edhe kandidatit të PS në Vorë

EKSKLUZIVE/ Gjykata e Durrësit nuk i jep mandatin kandidates së PSPas